sudo(8) od podstaw w OpenBSD

Na liście mailingowej misc@ pojawił się email informujący o planowanym przeniesieniu sudo(8) z systemu bazowego do drzewa portów. Bazowy system OpenBSD dostarczał sudo w wersji 1.7.2p8, która była wydana w 29 czerwca 2010 roku. Przeniesienie sudo do portów pozwoli osobom pragnącym nadal pracować z narzędziem wykorzystać jego najnowszą wersji. Warto wspomnieć, że obecnym maintainerem sudo jest Todd C. Miller, który jest także developerem OpenBSD. To on dostarczył świeży port do testów.

Docelowo sudo ma być zastąpione narzędziem doas napisanym przez Ted Unangst. Na swoim blogu Ted przedstawia całą filozofię wymiany i przepisywania różnych narzędzi w OpenBSD. Zachęcam do przeczytania.

Czy doas przejmie rolę sudo(8) – nie jest jeszcze całkowicie rozstrzygnięte. Theo wyraził wątpliwości wynikające z początkowych problemów w parsowaniu oraz braku privsep (rozdzielenie uprawnień) w doas. Rozważane jest również lekkie rozbudowanie su(1), co pozwoliłoby deweloperom skupić się na jednym pliku binarnym z prawem setuid zamiast dwóch.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *