Język Rust 1.0 w systemach BSD

15 maja br. została wydana wersja 1.0 języka programowania Rust. Język ten łączy elementy kolejno niskopoziomowe i wysokopoziomowe. Niskopoziomową charakterystyką jest brak odśmiecacza pamięci (ang. garbage collector) i środowiska uruchomienia (ang. runtime), natomiast wysokopoziomowym aspektem jest bezpieczeństwo typów, które organicznie wyewoluowało z doświadczeń takich języków jak C i C++.

Język ten jest przeznaczony dla już zaawansowanych programistów swobodnie poruszających się w systemowych annałach oraz do początkujących, pragnących unikać częstego wpadania w typowe pułapki istniejących już języków.

Wśród wspieranych systemów BSD mamy:

Do powyższej grupy można jeszcze dorzucić Darwin, jądro systemu MacOSX.

W środowisku NetBSD i EdgeBSD na ten czas istnieje zainteresowanie i są prowadzone nieoficjalne przymiarki do dodania wsparcia (jest chociażby starsza paczka w pkgsrc-wip). Wśród zainteresowań deweloperów NetBSD jest projekt napisania nowego systemu operacyjnego w Rust, deweloperzy chcą zaproponować gotowe rozwiązanie w postaci zbioru sterowników pochodzących z NetBSD w projekcie rump.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *