OPENBSD 5.7 – PIERWSZE PŁYTY DOCIERAJĄ

O opóźnieniach w dostarczaniu płyt z nową wersją systemu już informowaliśmy. Siódmego marca zgodnie z zapowiedziami — OpenBSD Store poinformował na liście mailingowej o zakończeniu wysyłki wszystkich zamówionych płyt.

Pierwszą osobą, która zgłosiła otrzymanie płyt jest nasz rodak Rafał „Raf” Członka. Na otrzymane płyty się nie skarży, co dobrze rokuje, biorąc pod uwagę dalszą część nowin.

Ciekawe są problemy zgłaszane przez niektóre osoby będące już w posiadaniu płyt. Otóż drugi krążek zawierający obraz amd64 systemu nie jest bootowalny. Pierwsza wzmianka o tym problemie pojawiła się na reddicie. Tam też Bryan Steel włączył się do dyskusji informując, iż w historii wydań podobny problem już się kiedyś przytrafił (w odwrotnej konfiguracji – nie działały płyty i386). Bryan podał też ciekawe obejście problemu – uruchomić płytę i386, a następnie w linii boot> podmienić płytę i386 na CD2 (amd64) celem uruchomienia 64-bitowego ramdisk kernela.

Następne raporty trafiły na listę mailingową misc@. Po natrafieniu na problem Richard Laysell postanowił przejrzeć zawartość płyty. Okazuje się, że na jego nośniku CD2 wszystkie pliki są nazwane wyłącznie dużymi literami (w przeciwieństwie do nośnika CD1, który działa). Najwyraźniej ktoś w fabryce bawił się capslockiem.

W sieci powoli pojawiają się fotografie otrzymanych przesyłek. Na łamach beastie.pl również je zamieścimy, kiedy tylko nośniki dotrą do naszego kraju :). Zapewne problemy dotyczą tylko części płyt. Osobiście mam skromną nadzieję otrzymać nośnik potraktowany capslockiem – ot taki ‚biały kruk’.

Jeżeli jeszcze nie zamówiliście płyt, to gorąco do tego zachęcamy. Kubki i plakaty są szczególnie fajne. Możecie również wspierać projekt poprzez dotacje dla Fundacji OpenBSD, jeżeli nie bawi was transportowanie atomów przez stary kontynent.

Jeden komentarz do “OPENBSD 5.7 – PIERWSZE PŁYTY DOCIERAJĄ

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *