MSI/MSI-X dodane w NetBSD-current

Pracownik japońskiej firmy IIJ (Internet Initiative Japan) Kengo NAKAHARA już od dłuższego czasu pracuje nad usprawnieniami MSI/MSI-X w NetBSD. Wysiłek ten wpisuje się w szerszy obraz starań nad modernizacją funkcjonalności sieciowych podejmowanych przez IIJ. Stąd kluczowe staje się wsparcie dla MSI/MSI-X wraz z IRQ affinity — a więc przydzielaniem przerwań do rdzenia procesora.

Message Signaled Interrupts to system obsługi przerwań (można je rozumieć jako notyfikację urządzenia podłączonego do komputera o zdarzeniu) i jest on następcą tzw. INTx — oryginalnego rozwiązania PCI. MSI wprowadzono w standardzie PCI 2.2, a jego rozszerzoną wersję MSI-X w PCI 3.0.

Praca Kengo ma pozwolić na maksymalizację wykorzystania sprzętu — dając możliwość zarządzania który procesor ma czym się zajmować. Takie rozwiązania są szczególnie pożądane przy zarządzaniu maszynami wirtualnymi i urządzeniami sieciowymi.

Zanim kod trafił do current, został poddany już pierwszej próbie pod koniec ubiegłego roku na liście dyskusyjnej tech-kernel, a 27 kwietnia wylądował w centralnym repozytorium NetBSD. W chwili obecnej jest on dostosowany wyłącznie dla architektury x86.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *