Parlament Europejski zaleca stosowanie OpenBSD

Serwis undeadly.org informuje o publikacji wydanej przez Parlament Europejski o tytule „Unia Europejska powinna finansować kluczowe projekty open source”. Undeadly cytuje trzy ciekawe fragmenty publikacji, wspomina również o dystrybucji Linuksa Quebes OS z polskimi korzeniami.

W wolnym tłumaczeniu przytoczone przez serwis Undeadly fragmenty:

„[…] wykorzystanie otwarto źródłowych systemów operacyjnych i aplikacji redukuje ryzyko ingerencji w prywatność przez systemy masowej inwigilacji. Oprogramowanie o otwartych źródłach nie jest ani bezbłędne ani mniej podatne na błędy niż komercyjne oprogramowanie, piszą eksperci. Jednak oprogramowanie komercyjne nie pozwala na ciągłą inspekcję i kontrole przez dużą społeczność ekspertów”

„Zalecane jest, by użytkownicy na własnych urządzeniach instalowali systemy operacyjne zważające na prywatność i bezpieczeństwo, w celu zapobiegania instalacji oraz uruchomienia złośliwego oprogramowania, zapobieganiu udzielenia dostępu adwersarzom do oprogramowania działającego na urządzeniu, ułatwieniu kreacji VPN, tunelowaniu przez niezaufane połączenia oraz wsparciu szeregu innych funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem. W ostatnich latach, pojawiło się kilka solidnych rozwiązań. Dwa najpopularniejsze z nich to:”

„OpenBSD jest darmowym, otwarto-źródłowym wielo-platformowym systemem operacyjnym opartym o wersję 4.4 Berkley Software Distribution (BSD) z rodziny systemów UNIX-o podobnych. Proaktywna polityka bezpieczeństwa oraz kryptografia są dwiema podkreślanymi funkcjonalnościami produktu wraz z jego przenośnością pomiędzy platformami sprzętowymi, standaryzacją i poprawnością. Jego wbudowana kryptografia oraz filtr pakietów sprawiają, że OpenBSD nadaje się do zastosowania w sektorze obronności/bezpieczeństwa, przykładowo w postaci zapór ogniowych, systemach wczesnego wykrywania ingerencji oraz bram VPN”

Bardzo popieramy tego typu inicjatywy. Zachęcamy urzędników do bezpośredniego wspierania Fundacji OpenBSD, zakupu płyt na wszystkie planowane instalacje w infrastrukturze oraz do zakupu kubków dla pracowników :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *