OpenBSD na Digital Ocean

DigitalOcean staje się jednym z najbardziej popularnych hostingów wirtualnych serwerów prywatnych. Niskie ceny, dyski SSD i dość szeroko zakrojona akcja marketingowa sprawiają, że serwis rośnie w zastraszającym tempie. Jest jednak mały problem – firma nie pozwala na upload własnego ISO. Wprawdzie niedawno wprowadzono wsparcie dla systemu FreeBSD, ale co pozostaje użytkownikom OpenBSD?

Jedną z opcji jest grzecznie głosować za dodaniem wsparcia przez firmę na ich listingu pożądanych przez użytkowników funkcjonalności. W ten sposób wsparcia doczekało się FreeBSD. Niestety, nie przekłada się to na natychmiastowe dodanie wsparcia. Zatem mniej cierpliwi użytkownicy zaczynają sięgać do innych metod.

Użytkownicy FreeBSD zapewne pamiętają projekt depenguinator. Pozwalał on pozbyć się powszechnych instalacji Linuksa i zastąpić je systemem FreeBSD pomimo braku wsparcia u dostawcy hostingu. Zgadliście. Ten ciekawy post opisuje, w jaki sposób można przeprowadzić egzorcyzmy na droplecie FreeBSD i zastąpić go instalacją OpenBSD.

Proces jest dość prosty i polega na nadpisaniu systemu pobranym obrazem miniroot57.fs. Jedynym skomplikowanym krokiem jest konfiguracja dysków w trakcie instalacji. Autor posta wskazuje również, że tworzenie nowych instancji ze snapshotu systemu OpenBSD niestety nie działa.

Jeżeli zdecydowaliście się poczekać na oficjalne wsparcie, to osobiście polecam serwis vultr.com, który posiada strukturę cenową podobną do DigitalOcean. Oferuje także dyski SSD. Posiada też całkiem przyzwoity plan SATA, a przede wszystkim pozwala instalować własne obrazy ISO.

Jeden komentarz do “OpenBSD na Digital Ocean

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *