64-bitowy procesor ARMv8 we FreeBSD

Zgodnie z ogłoszeniami Fundacji FreeBSD trwają obecnie prace nad wsparciem dla procesora AArch64 (znanego również jako ARMv8 lub ARM64) w systemie operacyjnym FreeBSD. Projekt ten planuje docelowo uczynić z  FreeBSD/arm64 platformę Tier 1, tzn. platformą strategiczną, współdzieląc to miejsce z Intelem x86 i x86_64. Ogłoszenia prasowe wskazują również, że jednym ze sponsorów przedsięwzięcia jest firma Cavium z USA, dotychczas czołowy producent rozwiązań opartych o technologię MIPS.

Mikroprocesory ARM charakteryzują się tradycyjnie niskim poborem energii, prostotą implementacji (czyt. zawierają mało krzemu), co wpływa na ich relatywnie niewielką cenę. Nowa architektura została ogłoszona światu w październiku 2011 r. i charakteryzuje się szeregiem udoskonaleń, a wśród nich 64-bitową, dwukrotnie dłuższą adresacją pamięci — dzięki czemu bez dodatkowych rozszerzeń sprzętowych można przekroczyć granicę 4GB pamięci RAM. Zmiany te mają pozwolić zaistnieć nowym energooszczędnym procesorom na wysokowydajnym rynku serwerowym i konkurować z rozwiązaniami opartymi o tradycyjne procesory Intela.

Ciekawostką jest to, że część prac jest prowadzona przez Nowozelandczyka Andrew Turnera i krakowską firmę Semihalf. Zgodnie z notatką prasową fundacji, firma Cavium pomaga w projekcie oferując ekspertyzę i sprzęt dla deweloperów. Warto odnotować, że pojedynczy procesor ThunderX tejże firmy jest w stanie obsłużyć do 48 rdzeni (domowe komputery klasy PC są zwykle ograniczone do tylko 2-4-8 rdzeni).

Tradycyjnie notatki techniczne na temat dewelopmentu znajdują się na FreeBSD Wiki, a kod znajduje się w publicznym repozytorium FreeBSD w serwisie GitHub. Tak jak o tym już pisaliśmy w Checkpoincie BSD, pierwszy kod już powoli wędruje do centralnego repozytorium.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *