Nadchodzi wsparcie dla Raspberry Pi Model B 2 we FreeBSD i NetBSD

Fundacja Raspberry Pi wypuściła na rynek swoje pierwsze urządzenie Raspberry Pi Model A 29 lutego 2012 r. w cenie 25 USD. Od samego powołania do życia idei, układ ten zyskał liczne grono entuzjastów w światku Wolnego Oprogramowania, w tym również wśród sympatyków systemów BSD.

Czym jest Raspberry Pi? Jest to odpowiednik miniaturowego komputera, do którego wystarczy podpiąć monitor, klawiaturę, myszkę, przewód sieciowy i zasilacz. Domyślnie system plików może znajdować się na karcie SD. Nie wliczając peryferiów całość ma wymiary 85,60 mm × 56,5 mm, waży poniżej 50 gramów, a zużycie energii jest na poziomie kilku watów.

Raspberry Pi 2 Model B jest już kolejnym urządzeniem po edycjach Model A+, Model B i Model B+. Jest ono rozprowadzane w cenie 35 USD i charakteryzuje się nowym układem scalonym (ang. System-on-Chip) BCM2836. czterordzeniowym procesorem ARM Cortex-A7 o częstotliwości 900 MHz i 1 GB pamięci RAM.

freebsdW chwili obecnej z systemem FreeBSD zgodna jest większość podzespołów na platformie Raspberry Pi, wśród nich: audio, sieć, USB, HDMI, czytnik SD i USB 2.0.

W dniu 25 marca br. zostało dodane wsparcie dla nowego chipa znajdującego się w Raspberry Pi 2 Model B (BCM2836), a większość podstawowych podzespołów wspieranych dotychczas w Raspberry Pi działa również w nowej rewizji płyty.  Zgodnie z historią kodu FreeBSD deweloperem który dodał obsługę dla RPI2 jest Andrew Turner, który to zawarł w swoich zmianach informacje o podstawowych problemach obecnych na nowej platformie. Wśród niedogodności, które muszą zostać rozwiązane jest poprawna funkcjonalność czytnika SD, urządzenia audio i bootloadera. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez Andrew Turnera sponsorem pracy nad tym projektem była firma ABT Systems Ltd.

NetBSD-smallerFreeBSD jest kolejnym systemem po NetBSD w którym trwa praca nad pełną obsługą rozwiązań pochodzących z Fundacji Raspberry Pi [3]. Deweloperem NetBSD jest Nick Hudson, a swoją pracę wykonał prawdopodobnie w prywatnym czasie, dodając RPI2 do wspieranych platform już na początku marca br. [4].

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *