OpenBSD 5.8

Widzisz, to było dwadzieścia lat temu… Takimi słowami Theo rozpoczął oficjalnego maila na listę mailingową openbsd-announce@, ogłaszając tym samym oficjalne wydanie wersji 5.8 systemu.

Theo wspomina również trzygodzinny import na szynie EISA 486 z dwoma dyskami ESDI. Kilka dni wcześniej podejmowano już próbę importu, niestety zakończoną niepowodzeniem z powodu niewystarczającej przestrzeni na dysku. Re-partycjonowanie maszyny zajęło nieco czasu.

Wkrótce potem zmiany commitowali już David Miller, Chuck Cranor oraz Niklas Hallqvist… po czym pojawiło się więcej osób.

Jedną z pierwszych zmian były ulepszenia dla platformy 32-bit sparc.

Chuck i Theo pracowali nad ustawieniem pierwszego (w całej historii) anonimowego dostępu do cvs (‚anoncvs’) – repozytorium kodu projektu. Celem było zapewnienie, by nikt nigdy więcej nie został odcięty od ‚języka diff-ów’. Theo żartobliwie wspomina, że był to prekursor dzisiejszego githuba. Nie zabrakło przypomnienia, że w tych czasach nawet FSF była zamkniętym ogrodem i raz na parę miesięcy wyrzucała paczki tar ze źródłami i niejasnymi logami zmian.

Theo był jednym z niewielu posiadaczy 64KBit łącza ISDN w mieście, bez tego anonimowy dostęp do CVS nigdy nie stałby się rzeczywistością.  Główną maszyną Theo był Sparcstation 10; trzecią maszyną jaką posiadał było bardzo powolne 386.

Obecnie projekt liczy:

~322,000 zmian

~44 zmiany dziennie

~356 hakerów przez te wszystkie lata

Na koniec Theo ogłosił dostępność nowej, czwartej już. piosenki związanej z tym wydaniem systemu.

Redakcja beastie przypomina, że nie jest jeszcze za późno, aby zamówić to wydanie ze sklepu OpenBSD Store lub wesprzeć projekt finansowo poprzez stronę fundacji OpenBS,D.

Jeden komentarz do “OpenBSD 5.8

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *