System ślubowania pledge(2) zastępuje tame(2)

Koniec oswajania aplikacji pod kontrolą OpenBSD przez kernel systemu. Wprowadzone niedawno tame(2) przeistoczyło się w pledge(2). Od dzisiejszej zmiany de Raadta aplikacje ślubują pewne zachowanie, lub ponoszą przykre konsekwencje.

W związku z tym, że funkcja systemowa zmieniła nazwę, wszystkie rdzenne aplikacje musiały przejść odpowiedni lifting. Nie obeszło się bez błędów, na szczęście szybko wykrytych i naprawionych.

To nie pierwsza poważna zmiana w sposobie komunikowania się z nowym systemem łagodzenia konsekwencji błędów w aplikacjach pracujących pod kontrolą OpenBSD.

Jakiś czas temu mechanizm wyliczania uprawnień zmieniono z prostej operacji na flagach, na parametr będący ciągiem znaków. Rozwiązanie takie spotkało się z ostrą reakcją i sprowokowała Teda Unangsta do obrony takiego rozwiązania. Nie jest ono pozbawione sensu, a z uzasadnieniem dewelopera warto się zapoznać.

Co dalej czeka tame/pledge – ciężko wyrokować. Theo ma najwyraźniej bardzo ambitne plany związane z API, nie ujawnia ich jednak szerszemu gronu użytkowników systemu. Plany, jak zawsze w przypadku OpenBSD, dyskutowane są przede wszystkim z aktywnymi deweloperami.

News nadesłał Dominik Dałek – serdecznie dziękujemy!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *