NetBSD 7.0_RC3

Zespół NetBSD wydał trzecią i być może ostatnią rewizję wersji kandydackej systemu operacyjnego NetBSD w wersji 7.0_RC3.

Wśród zmian względem poprzedniej wersji kandydackiej należy wymienić:

 • Włączenie domyślnie SMP w Raspberry Pi 2.
 • armv7.img wspiera od tej pory obok Raspberry Pi 2, ODROID-C1, Cubieboard2, Cubietruck, Hummingbird A31 i Banana Pi także BeagleBoard.
 • Poprawki znalezionych błędów, drobne nowe funkcjonalności i aktualizacje oprogramowania w systemie bazowym.

5 komentarzy do “NetBSD 7.0_RC3

  • Nie jestem Christosem, ale jestem deweloperem NetBSD i to zaangażowanym w reallocarray(3) i strtonum(3).

   Ted zrobił małą burzę nt. kodu który był w trakcie dewelopmentu w wersji -current. strtonum(3) i reallocarray(3) są dostępne w NetBSD (-current) w przestrzeni _OPENBSD_SOURCE, dla potrzeb projektu zaprojektowano nowe interfejsy strtoi(3) & strtou(3) i reallocarr(3), które miały usprawnić interfejsy z OpenBSD.

   Bolączki które rozwiązano zastępując strtonum(3):
   – brak rozróznienia pomiędzy częściową konwersją, a brakiem konwersji;
   – zwracanie 0 w przypadku błędu, zamiast liczby w zadanym zakresie;
   – narzucenie konwersji liczb w podstawie 10 (dziesiętnych);
   – brak informacji na którym znaku przerwano konwersję;
   – na sztywno używanie typu ‚long long’, zamiast eleganckiego intmax_t / uintmax_t.

   W reallocarr(3) względem reallocarray(3) dodano funkcjonalność zapobiegania wyciekom pamięci w przypadku nieudanej alokacji, a dla alokacji o wielkości 0 zwalniamy pamięć – dzięki temu mamy wygodną funkcję dla pewnej klasy struktur danych, gdy realokujemy wielkości np. stosu: 1 element, 2 elementy, 3 elementy, 2 elementy, 1 element, 0 elementów -> reallocarr(&stos, 1, sizeof(stos)); reallocarr(&stos, 2, sizeof(stos)); reallocarr(&stos, 3, sizeof(stos)); reallocarr(&stos, 2, sizeof(stos)); reallocarr(&stos, 1, sizeof(stos)); reallocarr(&stos, 0, sizeof(stos));

   Korzystając z gołego reallocarray(3) musielibyśmy mieć dodatkowy kod na sprawdzanie poprawności realokowania pamięci (zabezpieczając przed wyciekiem), a na końcu wołać free(3) – reallocarr(3) robi to za nas.

   W sprawie ntfs-3g i exFAT zgłoś proszę PR.

   • Ooo, fajnie pogadać z deweloperem NetBSD w rodzimym języku 😉
    Dzięki za wyjaśnienie, ale nie jestem programistą, więc trochę to czarna magia dla mnie jest…
    Generalnie chodziło mi o takie ogólne odniesienie się do tego wpisu na blogu Teda i czy ma racje w tym co napisał czy też nie – wychodzi na to, że nie albo raczej, że pospieszył się z oceną.

    Co do ntfs-3g to mogę spróbować zgłosić PR (choć nigdy tego nie robiłem), ale widziałem, że ktoś próbował jakiś czas temu podesłać łatkę i wygląda na to, że został olany delikatnie mówiąc: http://mail-index.netbsd.org/pkgsrc-users/2015/06/20/msg021709.html
    Mało motywujące dla nowych, chcących coś wnieść do rozwoju pkgsrc…

    A jak zgłosić problem, który został już kiedyś zgłoszony i wisi nierozwiązany?
    http://gnats.netbsd.org/49323
    Ogólnie mocno to utrudnia korzystanie z NetBSD na Hyper-V (np. na desktopowym Windows 8.1 Pro) – aktualnie da się używać tylko w trybie bez SMP i ACPI :-(
    Fajnie by było jakby się ktoś nad tym pochylił 😉

    • Racja czy nie, fakty są takie, że odniósł się do kodu który był w trakcie dyskusji i rozwoju, ten kod rzeczywiście tymczasowo zawierał niekompatybilności, które zostały rozwiązane. Mogę powiedzieć, że owy wpis wyszedł dość mijająco się z pogłębieniem tematu.

     W temacie ntfs-3g i Hyper-V, niestety ani do pierwszego ani do drugiego nie posiadam instalacji Windowsa i NTFS by się nad tym pochylić samodzielnie :) BSD ma ogólnie to do siebie, że liczba użytkowników i deweloperów jest o jakieś 3 rzędy wielkości mniejsza od owych w Linuksie…. sprawy mielą się powolniej.

     Spróbuj proszę zgłoscić PR i podlinkować owy wpis na pkgsrc-users@. A w Hyper-V odpowiedzieć w temacie (klientem poczty), że Ciebie również to stopuje.

     Jeśli nie jesteś programistą, a sprawa ma większy priorytet zawsze można spróbować zasponsorować pracę dewelopera. Niestety robiąc po godzinach ludzie mają ograniczone możliwości pomocy :-)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *