Recenzja NetBSD-7.0 na DistroWatch

Na portalu DistroWatch pojawiła się nowa recenzja systemu operacyjnego NetBSD-7.0. Generalnie opinia jest pozytywna, z notką o trudnościach w partycjonowaniu dysku twardego w instalatorze. Drobnym potknięciem jest założenie wykorzystania ZFS jako podstawowego systemu plików, nie jest to prawdą gdyż podstawowym systemem plików jest FFS (lub FFSv2). Niestety zgodność z ZFS w 7.0 jest niekompletna.
Czytaj dalej…

 

curses(8) w NetBSD wzbogaciło się o rozszerzenie libpanel(8)

NetBSD utrzymuje i rozwija oryginalną implementację curses(8) (w przeciwieństwie do FreeBSD i OpenBSD, które używają implementacji ncurses). Część aplikacji wymaga rozszerzenia do zarządzania panelami (tj. osią Z), o nazwie libpanel(8). Do tej pory celem wykorzystania tej biblioteki należało korzystać z implementacji ncurses, a od niedawna Valery Ushakov dodał wsparcie w systemie bazowym NetBSD.
Czytaj dalej…

 

NetBSD 5.x EOL 9 listopada

Projekt NetBSD ogłosił zarzucenie wsparcia dla linii NetBSD 5.x. Począwszy od 9 listopada bieżącego roku: Nie będą akceptowane nowe łaty (włącznie z łatami bezpieczeństwa) na gałęziach 5, 5-1 i 5-2. Nie będzie ostrzeżeń o zagrożeniach z bezpieczeństwem. Pliki z wydaniem NetBSD 5.x zostaną przeniesione do /pub/NetBSD-archive/  
Czytaj dalej…