Zamiana MySQL na MariaDB w systemie FreeBSD (FAMP) – Przewodnik

W sieci ukazał się ciekawy Przewodnik jak zamienić serwer bazodanowy MySQL na MariaDB w środowisku FreeBSD. Krok po kroku jest pokazane jak zrezygnować z bazy rozwijanej przez firmę Oracle na rzecz oprogramowania Open Source. Wszystkie składniki FAMP: FreeBSD + Apache + MariaDB + PHP to oprogramowanie na otwartych licencjach, bezpłatne i rozwijane niezależnie od korporacji. […]
Czytaj dalej…

 

NetBSD 7.0_RC2

Projekt NetBSD ogłosił wydanie nowej wersji systemu 7.0 RC2. Od ostatniej wersji kandydackiej RC1 liczba zmian jest następująca: OpenSSL zaktualizowane do 1.0.1p BIND zaktualizowane do 9.10.2-P2 IPSEC włączone w domyślnej konfiguracji dla kerneli XEN, usprawnienia w instalatorze bootloadera, poprawki w kodzie DRM KMS, poprawki w instalatorze, inne.
Czytaj dalej…

 

DragonflyBSD 4.2.3

Zespół DragonflyBSD wypuścił serię aktualizacji w gałęzi 4.2, o której już pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Wersja 4.2.1 wydana 1 lipca poprawiała błąd w sterowniku karty graficznej firmy Intel. Poprawka z aktualizacją OpenSSL została początkowo błędnie otagowana w wersji 4.2.2 i następnie poprawiona 13 lipca w 4.2.3.
Czytaj dalej…

 

FreeBSD 10.2-BETA2

Ogłoszono wydanie nowej testowej wersji FreeBSD o numerze 10.2-BETA2. Wśród zmian należy wymienić aktualizację ntp do wersji 4.2.8p3 i poprawki znalezionych błędów. Dostępne są obrazy dla architektur: amd64, i386, ia64, powerpc, powerpc64 i sparc64.Obrazy kart SD oferowane dą dla płyt BeagleBone, Cubox-Hummingboard, Gumstix, Raspberry Pi B, Pandaboard, Wandboard.
Czytaj dalej…

 

Wsparcie dla NUMA we FreeBSD

NUMA (Non-Uniform Memory Access) jest architekturą pamięci dla maszyn wieloprocesorowych o  pamięci współdzielonej. NUMA charakteryzującą się tym, że każdy fizyczny procesor posiada dedykowany fragment pamięci fizycznej dołączony przez indywidualny kontroler pamięci. NUMA umożliwia osiągnięcie większej skalowalności – w przeciwieństwie do UMA, NUMA nie wprowadza pojedynczego wąskiego gardła w dostępie do pamięci.
Czytaj dalej…