DragonflyBSD przemigrowało na GCC 5.1

22 kwietnia wyszła pierwsza wersja GCC z serii 5.x — 5.1. DragonflyBSD 4.1.x jest pierwszym systemem BSD który przemigrował na tę wersję kompilatora. Zmiana ta nastąpiła z wersji 4.7, z pominięciem 4.8-4.9 i była ona przygotowywana już od dłuższego czasu. Warto tutaj zauważyć, że w notkach do wydania nowego pakietu GNU wspomniano o oficjalnym dodaniu […]
Czytaj dalej…

 

Dodano wsparcie dla Cavium Octeon w NetBSD

W NetBSD pojawiło się początkowe wsparcie dla kolejnych rozwiązań opartych o procesor MIPS, a mianowicie produktów firmy Cavium: Octeon i Octeon Plus., ze szczególnym uwzględnieniem produktu Ubiquiti Networks EdgeRouter LITE. Zgodność z tymi rozwiązaniami została osiągnięta dzięki pracy japońskiej firmy IIJ (Internet Initiative Japan Inc.).
Czytaj dalej…

 

MSI/MSI-X dodane w NetBSD-current

Pracownik japońskiej firmy IIJ (Internet Initiative Japan) Kengo NAKAHARA już od dłuższego czasu pracuje nad usprawnieniami MSI/MSI-X w NetBSD. Wysiłek ten wpisuje się w szerszy obraz starań nad modernizacją funkcjonalności sieciowych podejmowanych przez IIJ. Stąd kluczowe staje się wsparcie dla MSI/MSI-X wraz z IRQ affinity — a więc przydzielaniem przerwań do rdzenia procesora.
Czytaj dalej…

 

file(1) od podstaw w OpenBSD

OpenBSD zyskuje nową, współczesną i bezpieczną  implementację file(1). Dlaczego przepisywać tak bazowy program? Jeden rzut oka na bazę CVE wskazuje na 25 błędów związanych z bezpieczeństwem w file(1). Co z tego, nikt nie używa file(1) do poważnych rzeczy. Nieprawda. Większość aplikacji internetowych korzysta z tego programu celem określenia typu uploadowanego pliku. Ponadto część użytkowników odpala […]
Czytaj dalej…

 

Nowa grupa użytkowników w New Delhi, USA

W Stanach zjednoczonych, w New Delhi powstała nowa grupa użytkowników oprogramowania BSD: New Delhi BSD User Group — NDBUG. Jest to koło osób składające się z hobbystów, zwykłych entuzjastów i ludzi zawodowo zajmujących się BSD. W obrębie zainteresowań grupy znajdują się wolne implementacje Uniksa, w szczególności BSD, a także oprogramowanie Open Source w ogólności.
Czytaj dalej…

 

Kernel panic w podsystemie UVM OpenBSD <=5.6

Alejandro Hernandez po wykazaniu błędu w UVM (podsystemie pamięci wirtualnej) OpenBSD 5.5, wykazał kolejne trzy błędy dla OpenBSD <=5.6 i architektury i386. By wywołać błąd agresor wymaga możliwości zdeformowania nagłówka ELF i załadowania go do pamięci, co w praktyce ogranicza zasięg rażenia do użytkowników z dostępem do shella.
Czytaj dalej…

 

OpenBSD wsparcie dla trybu x2apic

Cztery dni temu Stefan Fritsch dodał commit w drzewie CVS OpenBSD informujący o  wprowadzeniu wsparcia dla trybu x2apic. Zmiana wprowadza znaczną poprawę wydajności systemu przy użyciu kernela MP. Niestety, użytkownicy VMware i Virtualbox nie odczują zauważalnej różnicy. Stefan prosi o testy poprawki na Xen w wersji 4.1 lub wyższej, znaczna poprawa wydajności została wykazana na KVM.
Czytaj dalej…

 

OpenBSD na Digital Ocean

DigitalOcean staje się jednym z najbardziej popularnych hostingów wirtualnych serwerów prywatnych. Niskie ceny, dyski SSD i dość szeroko zakrojona akcja marketingowa sprawiają, że serwis rośnie w zastraszającym tempie. Jest jednak mały problem – firma nie pozwala na upload własnego ISO. Wprawdzie niedawno wprowadzono wsparcie dla systemu FreeBSD, ale co pozostaje użytkownikom OpenBSD?
Czytaj dalej…